sylvie-tittel-743127-unsplash

Yhdistys

Zero Waste Finland ry edistää ja kehittää kestävää elämäntapaa ja zero waste -ajattelun mukaista toimintaa Suomessa. Zero waste on ajattelutapa, joka kannustaa vähentämään jätettä ja tavoittelemaan elämäntapaa, josta jätettä ei synny.

Yhdistyksen tavoitteena on muuttaa suomalaisten suhtautumista kuluttamiseen ja tehdä kestävästä elämäntavasta valtavirtaa. Tätä toteutetaan muun muassa

• järjestämällä erilaisia tempauksia ja tapahtumia
• tekemällä yhteistyötä muiden samaa aatetta edistävien toimijoiden kanssa
• ottamalla osaa yhteiskunnalliseen keskusteluun ja rakenteiden kehittämiseen

Yhdistyksenä haluamme olla asiantunteva, aktiivinen ja rohkea edelläkävijä, joka innostaa, rohkaisee ja kannustaa suomalaisia ympäristöystävällisempiin tekoihin.

Vuoden 2018 hallitus

Zero Waste Finland ry, Helena Marttila

Helena Marttila

Puheenjohtaja

helena.marttila@zwf.fi

+358503746819

Zero Waste Finland ry, Susanna Luukinen

Susanna Luukinen

Varapuheenjohtaja

susanna.luukinen@zwf.fi

+358443303406

Zero Waste Finland ry, Noora Marjomaa

Noora Marjomaa

Taloudenhoitaja

noora.marjomaa@zwf.fi

Zero Waste Finland ry, Simo Koskinen

Simo Koskinen

Hallituksen jäsen

simo.koskinen@zwf.fi

Zero Waste Finland ry, Emilia Aarnisalo

Emilia Aarnisalo

Viestintävastaava

emilia.aarnisalo@zwf.fi

Zero Waste Finland ry, Mia Johansson

Mia Johansson

Markkinointivastaava

mia.johansson@zwf.fi

Zero Waste Finland ry, Krista Maarajärvi

Krista Maarajärvi

Yhteisökoordinaattori

krista.maarajarvi@zwf.fi

avatar-1577909_1280

Anna Allén

Hallituksen jäsen

Medialle

Zero Waste Finland ry ottaa mielellään osaa ekologista elämäntapaa koskevaan keskusteluun. Suosikkiaiheitamme ovat muun muassa jätteiden vähentäminen, kierrätys, kulutuksen hillitseminen, päivittäiset kulutusvalinnat ja roskaaminen. Ota meihin yhteyttä!