sylvie-tittel-743127-unsplash

Yhdistys

Zero Waste Finland ry edistää ja kehittää kestävää elämäntapaa ja zero waste -ajattelun mukaista toimintaa Suomessa. Zero waste on ajattelutapa, joka kannustaa vähentämään jätettä ja tavoittelemaan elämäntapaa, josta jätettä ei synny.

Yhdistyksen tavoitteena on muuttaa suomalaisten suhtautumista kuluttamiseen ja tehdä kestävästä elämäntavasta valtavirtaa. Tätä toteutetaan muun muassa

• järjestämällä erilaisia tempauksia ja tapahtumia
• tekemällä yhteistyötä muiden samaa aatetta edistävien toimijoiden kanssa
• ottamalla osaa yhteiskunnalliseen keskusteluun ja rakenteiden kehittämiseen

Yhdistyksenä haluamme olla asiantunteva, aktiivinen ja rohkea edelläkävijä, joka innostaa, rohkaisee ja kannustaa suomalaisia ympäristöystävällisempiin tekoihin.

Vuoden 2019 hallitus

Zero Waste Finland ry, Susanna Luukinen

Susanna Luukinen

Puheenjohtaja

susanna.luukinen@zwf.fi

+358443303406

Zero Waste Finland ry, Helena Marttila

Helena Marttila

Varapuheenjohtaja

helena.marttila@zwf.fi

+358503746819

Zero Waste Finland ry, Noora Marjomaa

Noora Marjomaa

Taloudenhoitaja

noora.marjomaa@zwf.fi

Zero Waste Finland ry, Emilia Aarnisalo

Emilia Aarnisalo

Viestintävastaava

emilia.aarnisalo@zwf.fi

Zero Waste Finland ry, hallitus 2019: Mia Johansson

Mia Johansson

Yritysyhteistyö, sihteeri

mia.johansson@zwf.fi

avatar-1577909_1280

Juho Liimatainen

Yritysyhteistyö

juho.liimatainen@zwf.fi

+358503006489

Zero Waste Finland ry:n hallitus 2019, Iida Miettinen

Iida Miettinen

Yritysyhteistyö

iida.miettinen@zwf.fi

Zero Waste Finland ry:n hallitus 2019, Krista Herranen

Krista Herranen

Tapahtumavastaava, vapaaehtoisvastaava

krista.herranen@zwf.fi

zero_waste_finland_ry_2019_hallitus_liisa_keskinen

Liisa Keskinen

Aluetoimintavastaava

liisa.keskinen@zwf.fi

zero_waste_finland_ry_2019_hallitus_taru_kehalinna

Taru Kehälinna

Jäsenhankintavastaava

taru.kehalinna@zwf.fi

+358505676791

Medialle

Zero Waste Finland ry ottaa mielellään osaa ekologista elämäntapaa koskevaan keskusteluun. Suosikkiaiheitamme ovat muun muassa jätteiden vähentäminen, kierrätys, kulutuksen hillitseminen, päivittäiset kulutusvalinnat ja roskaaminen. Ota meihin yhteyttä!