sylvie-tittel-743127-unsplash

Yhdistys

Zero Waste Finland ry edistää ja kehittää kestävää elämäntapaa ja zero waste -ajattelun mukaista toimintaa Suomessa. Zero waste on ajattelutapa, joka kannustaa vähentämään jätettä ja tavoittelemaan elämäntapaa, josta jätettä ei synny.

Yhdistyksen tavoitteena on muuttaa suomalaisten suhtautumista kuluttamiseen ja tehdä kestävästä elämäntavasta valtavirtaa. Tätä toteutetaan muun muassa

• järjestämällä erilaisia tempauksia ja tapahtumia
• tekemällä yhteistyötä muiden samaa aatetta edistävien toimijoiden kanssa
• ottamalla osaa yhteiskunnalliseen keskusteluun ja rakenteiden kehittämiseen

Yhdistyksenä haluamme olla asiantunteva, aktiivinen ja rohkea edelläkävijä, joka innostaa, rohkaisee ja kannustaa suomalaisia ympäristöystävällisempiin tekoihin.

Vuoden 2019 hallitus

Zero Waste Finland ry, Susanna Luukinen

Susanna Luukinen

Puheenjohtaja

susanna.luukinen@zwf.fi

+358443303406

Zero Waste Finland ry, Helena Marttila

Helena Marttila

Hallituksen jäsen

helena.marttila@zwf.fi

+358503746819

Zero Waste Finland ry, Noora Marjomaa

Noora Marjomaa

Hallituksen jäsen

noora.marjomaa@zwf.fi

Zero Waste Finland ry, Emilia Aarnisalo

Emilia Aarnisalo

Hallituksen jäsen

emilia.aarnisalo@zwf.fi

Zero Waste Finland ry, hallitus 2019: Mia Johansson

Mia Johansson

Hallituksen jäsen

mia.johansson@zwf.fi

avatar-1577909_1280

Juho Liimatainen

Hallituksen jäsen

juho.liimatainen@zwf.fi
+358503006489

Zero Waste Finland ry:n hallitus 2019, Krista Herranen

Krista Herranen

Hallituksen jäsen

krista.herranen@zwf.fi

zero_waste_finland_ry_2019_hallitus_liisa_keskinen

Liisa Keskinen

Hallituksen jäsen

liisa.keskinen@zwf.fi

zero_waste_finland_ry_2019_hallitus_taru_kehalinna

Taru Kehälinna

Hallituksen jäsen

taru.kehalinna@zwf.fi
+358505676791

avatar-1577909_1280

Iida Miettinen

Hallituksen jäsen

iida.miettinen@zwf.fi

Medialle

Zero Waste Finland ry ottaa mielellään osaa ekologista elämäntapaa koskevaan keskusteluun. Suosikkiaiheitamme ovat muun muassa jätteiden vähentäminen, kierrätys, kulutuksen hillitseminen, päivittäiset kulutusvalinnat ja roskaaminen. Ota meihin yhteyttä!